تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

رادیو ممنوعه!

پادکست یک رسانه است و وظیفه انتقال پیام را از ذهن برنامه ساز به مخاطب دارد. اگر آن را با وبلاگ ها و رسانه های نوشتاری آن لاین مقایسه کنیم، روند انتشار و انتقال پیام در آن پردردسر به نظر می رسد. اما به نسبت رادیو ها، بسیار رسانه ارزان قیمتی به شمار می رود.

صبح از خواب برمی خیزید، دستگاه آی پاد خود را به کامپیوتر شخصی متصل می کنید و به طور خودکار آخرین نسخه پادکست های مورد علاقه شما بر روی آی پاد قرار می گیرد. صبحانه را که خوردید، هدفون ها را به گوش می زنید و وارد خیابان می شوید. در اتوبوس با انبوهی از افرادی طرف هستید که هر یک هدفون های سفید به گوش زده اند.

یکی آخرین وضعیت آب و هوا را گوش می دهد. دیگری یک گفت وگو درباره آخرین تحولات علمی و دیگری از تحلیل وضعیت سهام شرکتی که خریده است در ۲۴ ساعت گذشته مطلع می شود. ته اتوبوس هم یک پسربچه مدرسه ای درس دیروز کلاس اش را مرور می کند. اما وضعیت رسانه های شنیداری اینترنتی در ایران، امروز چقدر با این تصویر همخوانی دارد؟ پادکست، در باور عمومی مخاطبان رسانه ها در ایران، یک ممنوعه به شمار ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 19 آبان 1386 و ساعت 10:11 ق.ظ | نظرات

رادیو های زرد...

ابراز نظر یكی از مسئولین امر در مورد برخی از شبكه های رادیویی ومطالبی كه در پیا مد این خبر  من رو بر اون داشت تا با اجازه آقای ناظمی ( كارشناس محترم رسانه )، مطلب ایشون رو در درج كنم .

اصل خبر این بود:

 

  جوانفکر: رادیوی شما زرد است!

...و نقل آقای ناظمی چنین بود :

 

برنامه سازی در رادیو به شیوه نشریات زرد

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 12 آبان 1386 و ساعت 11:11 ق.ظ | نظرات

|+| نوشته شده توسط شاهد در پنجشنبه 10 آبان 1386 و ساعت 10:11 ق.ظ | نظرات

« مصاحبه استاد بنان در برنامه رادیویی گلچین هفته به مناسبت عید سعید فطر»

دوستان خوبم شنیدن صدای دوست از هر نوایی خوش تره برای همین مصاحبه استاد فقید مرحوم بنان رو برای شما علاقمندان در نظر گرفتم . امیدوارم رضایت خاطرتون رو فراهم كنه ، برای دانلود صدای استاد به ادامه مطلب رجوع كنید:

"استاد غلامحسین بنان" در اردیبهشت ماه سال 1290 خورشیدی در تهران خیابان "زرگنده" (قلهک)،در خانواده ای متمول و صاحب جاه، به دنیا آمد. پدرش "كریم خان بنان الدوله نوری" و مادرش دختر شاهزاده محمد تقی میرزاركنی (ركن الدله) برادر ناصرالدین شاه یا پسر محمد شاه قاجار بود. از شش سالگی بنا به توصیه استاد "نی داود" به خوانندگی و نوازندگی ارگ و پیانو پرداخت و در این راه از راهنمایی های مادرش كه پیانو را بسیار خوب می نواخت بهره ها گرفت، اولین استاد او پدرش بود و دومین استاد، مرحوم "میرزا طاهر ضیاءذاكرین رثایی" و سومین استادش مرحوم "ناصرسیف " بوده اند. بنان در سال 1321 خوانندگی را در رادیو آغاز كرد، درآن زمان، شادروان روح الله خالقی مسولیت رادیو را بر عهده داشت، روزی كه بنان با عبدالعلی وزیری جهت امتحان به رادیو می روند در دفتر روح اله خالقی، ابوالحسن صبا هم نشسته بوده، از بنان می خواهند كه برای ایشان قطعه ای بخواند و او « درآمد سه گاه» را آغازمی كند و صبا هم با ویلن او را همراهی می كند. هنوز « درآمد» تمام نشده بود كه خالقی به صبا می گوید:"شما نواختن ویولن را قطع كنید" و به بنان اشاره می كند «گوشه حصار» را بخواند و بنان بدون اندک مكثی ، با چنان مهارت و استادی « درآمد حصار» را می خواند و به «سه گاه» فرود می آید كه روح اله خالقی بی اختیار برخاسته و او را در آغوش گرفته و می بوسد و آینده وی را در هنر آواز درخشان پیش بینی می كند. صدای بنان، بسیار لطیف و شیرین، زیبا و خوش اهنگ بود، كوتاه می خواند ولی درهمین كوتاهی، ذوق و هنر بسیار نهفته است، غلت ها و تحریرهای او چون رشته مروارید غلطانی، به هم پیوسته و مانند آب روان است.

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در چهارشنبه 9 آبان 1386 و ساعت 09:10 ق.ظ | نظرات

نگاهی به سانسور موسیقی در ایران (I)

                    

تاریخ مکتوب و اطلاعات در دسترس از موسیقی گذشته‌ی ما آنقدر زیاد نیست که بتوان به کمک آن‌ها دورنمای تاریخی طولانی‌ای از سانسور در موسیقی ترسیم کرد. بر خلاف دیگر هنر‌ها (به ویژه ادبیات) که مسئله‌ی سانسور در آن سابقه‌ی طولانی دارد، به سختی می‌توان از موسیقی نمونه‌هایی آورد، البته این به دلیل عدم سانسور موسیقی در تاریخ نیست بلکه بیشتر به این خاطر است که در این باره کمتر نوشته شده است.

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در چهارشنبه 9 آبان 1386 و ساعت 08:10 ق.ظ | نظرات

تاریخ موسیقی راک کلاسیک در رادیو

موسیقی راک کلاسیک در اصل به عنوان یک قالب برای برنامه ریزی ایستگاههای رادیویی به کار  آمد . در واقع از قالب موسیقی راک آلبومی یا  AOR - قالبی دیگر برای انتخاب و دسته بندی موسیقی در رادیواستفاده شد..  

 قالب موسیقی راک در ایالات متحده شامل مجموعه ترانه های بسیار اما محدودی است که از سالهای ۶۰ تا بیشتر دهه ۸۰ را دربر میگیرد و بیشترین تاکید آن بر ترانه های بسیار موفق قدیمی تر از هنرمندانی است که به طور کلی به "دوران راک کلاسیک" مربوط هستند


                                 
سرچشمه های رادیوی راک کلاسیک

  
 
سرچشمه قالب راک کلاسیک برای رادیو را میتوان تا دوران گروه بیتلز و آلبوم پیشروی آنها Sgt. Pepper s Lonely Hearts Club Band پیگیری کرد. این آلبوم - به خصوص با صعود تدریجی برنامه رادیویی روی موج FM - مسیر چندین قالب موسیقی راک اند رول را برای همیشه تغییر داد. زیرا برای پخش این آلبوم بین رادیوهای AM و FM رقابتی ایجاد شده بود و از آنجایی که Sgt. Pepper هیچ تک ترانه ای منتشر نکرده بود، ترانه های مختلفی از آلبوم توسط ایستگاهها پخش میشد

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در دوشنبه 7 آبان 1386 و ساعت 09:10 ق.ظ | نظرات

روزهای خوب رادیو...

رادیو ، رسانه قدیمی و جذاب ، كه اینك بخشی از تاریخ تحولات بشری ایست در ایران به مرحله مهمی رسیده .

مخاطب حال حاضر رادیو با دریایی از اطلاعات جذاب و شنیدنی مواجه شده است .

امروز شنونده با اعتماد بیشتری به سخنان گویندگان گوش می سپارد و بخش زیادی از رفتارهای خود را با جریان هایی که  رادیو می سازد تطبیق و اصلاح می كند .

فصل خوب رادیو مرا به دوران تولد و توجه مخاطبان اروپایی به رادیو انداخت و تصویری از آن دوران در ذهنم حك شد ببینید:  

                                                        

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 5 آبان 1386 و ساعت 04:10 ق.ظ | نظرات

پنجاهمین چین بر پیشانی رادیو چین!

آیین بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس بخش فارسی رادیو بین‌المللی چین روز سه‌شنبه با حضور دهها نفر از استادان و دانشجویان زبان فارسی و سفیر و كاركنان نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در پكن برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،دراین مراسم دكتر " جواد منصوری " سفیر ایران در چین در سخنانی،آمادگی سفارت ایران در پكن را برای همكاری با بخش فارسی رادیو بین‌المللی چین با هدف ارتقای محتوای برنامه‌های این بخش اعلام كرد.

منصوری با بیان این مطلب كه" صدای بخش فارسی رادیو بین‌المللی چین برای ملت ایران ناآشنا نیست "به دست اندركاران این رادیو توصیه كرد تا علاوه بر تقویت بخش‌های خبری و تفسیر،به‌انعكاس ادبیات ایران و نقش آن در طول تاریخ توجه بیشتری كنند.

سفیر ایران در چین گفت : " البته متقابلا انعكاس هرچه بیشتر ادبیات چین نیز با استقبال مردم ایران بخصوص جوانان و نوجوانان روبرو خواهدشد." وی گفت :" ایران از منابع طبیعی كه برای همه مردم چین بویژه بازرگانان و صاحبان صنایع جذابیت دارد،برخورداراست وچین نیز می‌تواند در توسعه صنعتی و آبادانی ایران نقش بیشتری ایفا كند."

منصوری همچنین نقش بخش فارسی رادیو بین‌المللی چین را در آشنایی دو ملت ایران و چین با فرهنگ و تمدن یكدیگر مهم دانست.

در این مراسم همچنین پیام " اسماعیل آمات " معاون مجلس نمایندگان خلق چین قرائت شد.

معاون مجلس نمایندگان خلق چین در این پیام ابراز امیدواری كرد : روابط ایران‌وچین گسترش بیشتری یابد و فعالیت‌های بخش فارسی رادیو بین‌المللی چین نیز ارتقا یابد.

در این آیین " شیا جی شوان " معاون رییس رادیو بین‌المللی چین نیز در سخنانی با بیان گزارشی از فعالیت‌های این رسانه خبری ، گفت : از میان ۳۸ بخش مختلف در رادیو بین‌المللی چین ، بخش فارسی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی گفت:مخاطبان فارسی زبان پایگاه‌اینترنتی رادیو بین‌المللی چین ماهانه به‌طور میانگین حدود ۱۵۰هزار صفحه خبر و گزارش را مورد مطالعه قرارمی‌دهند.

یادآور می‌شود، بخش فارسی رادیو بین‌المللی چین  ۱۵اكتبر سال  ۱۹۵۷میلادی فعالیت خود را آغاز كرد و در حال حاضر برنامه‌های این بخش دركشورهای ایران افغانستان و تاجیكستان قابل دریافت است.

منبع

|+| نوشته شده توسط شاهد در سه شنبه 1 آبان 1386 و ساعت 01:10 ق.ظ | نظرات