تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

سندی دیگر از تاریخ رادیو

 در زمینه استفاده از گیرنده رادیو در آغازین روزهای استفاده مردم ایران مطالبی ارایه کردم.

اینک نیز سندی جالب از مجوز استفاده از رادیو در سال 1319 ، تقدیم می کنم.

  

اگر علاقه مند به خواندن مطلبی در این زمینه هستید این مطلب را بخوانید.

ماجرای سانسور در رسانه شنیداری

 

|+| نوشته شده توسط شاهد در سه شنبه 12 تیر 1386 و ساعت 08:07 ق.ظ | نظرات

روایتی از تاریخ شفاهی رادیو

از گویندگی‌ در رادیو تا نمایندگی‌ مجلس‌

رضا سجادی

مصاحبه‌ با سید رضا سجادی‌

 آنچه‌ در پی‌ می‌آید خلاصه‌ متن‌ مصاحبه‌ با سید رضا سجادی‌ از گویندگان‌ پیشین ‌رادیو ایران‌؛ شهردار شهرهای‌ مشهد، اصفهان‌ و رشت‌؛ سرپرست‌ شهرداریهای‌ استان‌ خوزستان‌؛ مدیركل‌ رادیو ایران‌ و یك‌ دوره‌ نمایندة‌ مجلس‌ شورای‌ ملی‌(دورة‌ 23) است‌. ویژگی‌ عمدة‌ خاطرات‌ مصاحبه‌شونده‌، در مقایسه‌ با بسیاری‌ از خاطرات‌ مشابه‌، اكتفا به‌ تجارب‌ و دانسته‌های‌ شخصی‌ و اجتناب‌ از وسوسة‌ تحلیل‌، داوری‌ و كلی‌گویی‌ است‌.

من‌ تشكر از شما، لطفاً در مورد معرفی‌ خود و خانواده‌، به‌ ویژه‌ پدرتان‌ مرحوم‌ آقا مصطفی‌سرابی‌، مطالبی‌ بیان‌ كنید.

 خانوادة‌ ما از پانصد و اندی‌ سال‌ پیش‌ همه‌ در كسوت‌ روحانیت‌ و اهل‌ علم‌ بودند. پدربزرگم‌ حاج‌ میرزا مرتضی‌ سرابی‌ خراسانی‌ از مجتهدان‌ مشهور خراسان‌ بود كه ‌پس‌ از تحصیل‌ نزد مرحوم‌ آخوند ملا محمدكاظم‌ خراسانی‌ از نجف‌ به‌ مشهد آمد و در مدرسة‌ نواب‌ و مدرسة‌ فاضل‌خان‌ این‌ شهر به‌ تدریس‌ پرداخت‌. پدرم‌ حاج‌ میرزا مصطفی‌ سرابی‌ بعد از انقلاب‌ مشروطیت‌ چون‌ آزادیخواه‌ و اهل‌ نطق‌ و بیان‌ بود به ‌تهران‌ آمد. من‌ هم‌ كه‌ اكنون‌ در حضور شما هستم‌ در سال‌ 1299 به‌ دنیا آمدم‌.

  چطور شد كه‌ بهرام‌ شاهرخ‌ پسر ارباب‌ كیخسرو برای‌ گویندگی‌ بخش‌ فارسی‌ رادیوی‌ آلمان انتخاب‌ شد؟

 در این‌ مورد ابتدا باید عرض‌ كنم‌ كه‌ بعد از قبولی‌ من‌ در امتحان‌ گویندگی‌ رادیو، ممتحن‌ آلمانی‌ از متین‌دفتری‌ درخواست‌ كرد اجازه‌ دهد مرا با خود به‌ آلمان‌ ببرد؛ چون‌ صدایم‌ را فوق‌العاده‌ تشخیص‌ داده‌ بود. متین‌دفتری‌ گزارش‌ این‌ مطلب‌ را به‌رضاشاه‌ داد و شاه‌ در پاسخ‌ به‌ او گفته‌ بود: «اگر در كار گویندگی‌ خوب‌ است‌ چرا برای‌خودمان‌ نباشد و بنابراین‌، اجازه‌ نداده‌ بود.»

در روزهای‌ پایانی‌ سال‌ 1319 قرار شد رضاشاه‌ به‌ مناسبت‌ تحویل‌ سال‌ نو از رادیو برای‌ مردم‌ پیام‌ بفرستد. من‌ هم‌ با وسایل‌ ابتدایی‌ آن‌ روز، كه‌ یك‌ میكروفون‌ و یك‌ دستگاه‌ ضبط‌صوت‌ بود، به‌ كاخ‌ گلستان‌ رفتم‌ و بعد از شرفیابی‌ در اتاق‌ دفتر، درحالی‌ كه‌ در كنار رضاشاه‌ ایستاده‌ بودم‌، میكروفون‌ را به‌ دست‌ گرفتم‌ و گفتم‌: «سال‌تحویل‌ شد؛ اكنون‌ اعلیحضرت‌ شاهنشاه‌ سخنرانی‌ می‌كنند.» در این‌ موقع‌، شاه‌ از روی‌ كاغذی‌ كه‌ در دست‌ داشت‌ كه‌ در سه‌ جملة‌ كوتاه‌ مطالبی‌ در تبریك‌ سال‌ نو، شادی‌ و سرافرازی‌ ملت‌ و امید به‌ امنیت‌ و آسایش‌ قرائت‌ كرد. بعد از پایان‌ مطلب‌، در حالی‌ كه‌ من‌ مشغول‌ جمع‌آوری‌ سیم‌ برق‌ بودم‌ خطاب‌ به‌ من‌ گفت‌: «صدای‌ خوبی‌ داری‌. می‌خواستند تو را به‌ آلمان‌ ببرند ولی‌ من‌ اجازه‌ ندادم‌. هر روز صدای‌ تو را از رادیو گوش‌ می‌دهم‌؛ بسیار خوب‌ است‌؛ ادامه‌ بده‌ تا پیشرفت‌ هم‌ بكنی‌.»

چندی‌ بعد، بهرام‌ شاهرخ‌، پسر ارباب‌ كیخسرو برای‌ گویندگی‌ بخش‌ فارسی‌ رادیوی‌ آلمان‌ انتخاب‌ شد و ما هر روز صدای‌ او را می‌شنیدیم‌ كه‌ می‌گفت‌: «اینجا برلن‌، اینجا برلن‌ است‌.» و او تا پایان‌ جنگ‌، گویندة‌ رادیوی‌ آلمان‌ هیتلری‌ بود.

                                    

آشنایی‌ شما و خانواده‌تان‌ با قوام‌السلطنه‌ باید قدیمی‌ باشد، این‌ طور نیست‌؟

 درست‌ است‌. قوام‌السلطنه‌ با پدربزرگ‌ و پدرم‌ از قدیم‌ آشنا بود. می‌دانید مدتی‌ كه‌ ایشان‌ والی‌ خراسان‌ شده‌ بود تا زمان‌ كودتای‌ سید ضیاءالدین‌ طباطبایی‌ حاكم‌ مطلق‌ خراسان‌ بود. من‌ همیشه‌ در دولتهای‌ او بعد از شهریور 1320، آماده‌ بودم‌ اعلامیه‌های‌ قوام‌السلطنه‌ را بخوانم‌ و خودش‌ هم‌ در این‌ امر پافشاری‌ می‌كرد؛ گفته‌ بود غیر از سجادی‌ كسی‌ نباید نوشتة‌ مرا بخواند. در كابینة‌ دوم‌ قوام‌ بعد از پایان‌ غائلة‌ آذربایجان ‌اولین‌ كسی‌ كه‌ با ارتش‌ به‌ آذربایجان‌ رفت‌ من‌ بودم‌.

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 9 تیر 1386 و ساعت 07:06 ق.ظ | نظرات

متولد ماه مهر

بیستم مهرماه 1386 ، اینجا تهران است رادیو صبا

رادیو صدای بازرگانی و اقتصادایران

مدیر شبكه رادیویی صبا گفت‌‏: شبكه رادیویی صبا با حضور نیروهای خوش فكر و تحصیلكرده كشور , نخبگان و فعال اقتصادی تشكیل خواهد شد .

 عبدالكریم خیامی ،مدیر شبكه رادیویی صدای بازرگانی و اقتصاد ( صبا ) با بیان اینكه هدف محوری ما برای راه اندازی این شبكه رادیویی كمك به ایجاد عدالت توزیعی اطلاعات اقتصادی است افزود‌‏: كاركرد اصلی شبكه رادیویی صبا اطلاع‌‏رسانی و آموزش بیشتر صادر كنندگان تولید كنندگان و تجاری است كه اطلاعات چندانی از تسهیلات دولتی , ظرفیت‌‏های موجوده كشور و توان اقتصادی دیگر كشورها در امر صادرات ندارند .

وی گفت‌‏: از این حیث رادیو صبا می‌‏تواند با شكستن حصر اطلاعاتی كمك شایان توجهی به مقوله تجارت در امر صادرات داشته باشد .

مدیر شبكه رادیویی صبا با اشاره به استفاده رادیو تجارت از یك فركانس مستقل تصریح كرد‌‏: دیدگاه مدیران رسانه ملی در راه‌‏اندازی این شبكه رادیویی بررسی موضوعات اقتصادی در بستر اجتماعی و فرهنگی است چرا كه به اعتقاد ما اساسا نباید اجازه دهیم كه رادیو صبا به یك كلاس اقتصادی تبدیل شود چرا كه مهمترین موضوع در این شبكه تعریف درستی از رابطه اقتصاد با رسانه است .
وی یادآور شد : رادیو صبا در موضوعات مرتبط با بورس و كشاورزی نیز برنامه‌‏سازی خواهد كرد و اساسا مباحث اقتصادی در بستر توسعه و با یك رویكرد فرهنگی و اجتماعی در این شبكه ارزیابی می‌‏شود .
خیامی در رابطه با نحوه انتخاب برنامه‌‏سازان رادیو صبا گفت‌‏: تمامی شبكه های رادیویی دارای برنامه سازانی در مقولات اقتصادی و یا فارغ‌‏التحصیلان در این حوزه هستند كه سعی خواهیم كرد از حضور آنها در شبكه رادیویی صبا استفاده كنیم اما در هر صورت هسته كارشناسی اصلی برنامه های این شبكه متشكل از اساتید و خبرگان بازرگانی , مسوولین اجرایی و مدیران اقتصادی رسانه كه سالهای متمادی در كار ساخت برنامه‌‏های اقتصادی بوده‌‏اند است .

وی خاطر نشان كرد‌‏: برای آموزش نیروها و برنامه‌‏سازان رادیو صبا تفاهم نامه‌‏ای با سازمان توسعه تجارت امضا كرده ایم .

مدیر شبكه رادیویی صبا مخاطبان برنامه‌‏های شبكه رادیویی تجارت را خبرگان بازرگانی , مسوولین و مدیران ارشد اقتصادی , سرمایه‌‏گذاران و تولید كنندگان عنوان كرد و گفت‌‏: اما در عین حال برنامه هایی برای مخاطبان عام نیز در رادیو صبا ساخته می شود تا در زمینه رفتارهای اقتصادی نیز به مردم آموزش داده شود

خیامی تصریح كرد : برگزاری كرسی‌‏های آزاد برای خبرگان اقتصادی , معرفی ظرفیت‌‏های اقتصادی كشورهای جهان و برنامه‌‏ریزی برای حضور برنامه سازان رادیو صبا در نمایشگاه‌‏های اقتصادی دیگر كشورها از جمله برنامه های آینده این شبكه رادیویی است .

خیامی زمان فعالیت رسمی شبكه رادیویی صبا را اواخر مهرماه عنوان كرد و افزود : از ۲۰ مهرماه پخش آزمایشی برنامه های شبكه رادیویی صبا آغاز می شود و در حال حاضر نیز در مرحله انتخاب برنامه‌‏سازان و عوامل دیگر این شبكه هستیم.

وی خاطر نشان كرد‌‏: در مرحله اول ۱۲ ساعت برنامه سازی خواهیم كرد : تلاش می كنیم تا پیش از پایان سال آن را به ۲۴ ساعت ارتقا دهیم .

مدیر شكبه رادیویی تجارت با عنوان این مطلب كه خطوط قرمز رادیو صبا گفتگوهای اجتماعی است گفت‌‏: از حضور كلیه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در برنامه های شبكه رادیویی صبا استقبال می كنیم .                                             

بی شک در امتداد تکثر شبکه ها و تامین نظر مخاطبان متخصص ، ورود رادیو صبا به ساحت رسانه های شنیداری کشور ، موثراست.

جا دارد به تمامی دست اندر کارانی که در پایه گذاری چنین طرحی تا زمان اجرا تلاش کرده اند تبریک گفت.

امیدوارم این رادیو نیز با جذب مخاطبان تخصصی و حتی عام نه تنها روشهای روز دنیا و ابتکاری خلاقان عرصه اقتصادکشورمان را ارایه کند ، بلکه بتواند ذائقه اقتصادی مردم را نیز بخصوص در عرصه سرمایه گذاری و مصرف به نحو مطلوب تغییر دهد .

انشالله                          

|+| نوشته شده توسط شاهد در پنجشنبه 7 تیر 1386 و ساعت 10:06 ق.ظ | نظرات

رادیوی امروز

خوشوقتم که در عصر حاضر ، رادیو به عنوان رسانه ایی تاثیر گذار ، دوباره احیا شده و کانون توجه بسیاری از مخاطبان قرار گرفته ، فرصت یاد شده فرصت مغتنمی برای اهل رسانه است ، زمان شکوفایی رادیو چندی ایست مهیا شده و باید به شکل جدی از سوی پیام رسان و پیام گیر دنبال شود .

از سوی پیام رسان وظایف مورد انتظار مخاطب باید با شکلی هوشمندانه و جذاب ارایه شود و از سوی دیگرپیام گیر نیزباید باورجدیدی را در خود احیا کند ، این باور تامین شدن بسیاری از نیازهای اطلاعاتی در رادیو ست  ، در حال حاضر شبکه های یازده گانه رادیو تلاش جدی در این امر به خرج داده اند که یکی از آن ایجاد شبکه اطلاع رسانی ایست که نمونه بارز آن تاسیس رادیو پیام است در این راستا توفیقات دیگری مثل : ایجاد استودیوی شهر در رادیوتهران ، اطلاع رسانی مرکز پلیس راه در رادیو ایران صورت گرفته است.

ارایه خدمات اطلاع رسانی اعتماد مخاطب را جلب نموده.

مخاطب امروز رادیو حتی فراگرفتن از طریق گوش را بیشتر از دیروز یاد می گیرد، به حدی که با شنیدن ، مرحله سرنوشت ساز آموزش خود را با برنامه نکتــه ها و  گزینــه های شبکه فرهنگ با موفقیت پشــت سر می گذارد و این موفقیت مهمی در ایجاد عدالت تحصیلی در کشور است .

از سوی دیگر قشر فرهیخته دانشگاهی هم رویکرد جدیدی را نسبت به رسانه شنیداری داشته اند.

در حال حاضر بررسی سرنوشت این رسانه از آغاز تا فردا در دستور کار اهل خرد قرار گرفته زیرا شاهد بروز جدی تر این رسانه در میان مردم هستند.

حرکت علمی آغاز شده ، جنبش نرم افزاری در حوزه رسانه شنیداری ایست که خوشبختانه با هوشمندی مسئولین پیگیری می شود .

از جمله این اقدامات نشست های سلسله ایی ، همایش مشترک "رادیو، گذشته، حال، آینده" است . این همایش به همت دفتر پژوهش‌های صدا و با مشارکت انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات، دردانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می شود  که انشالله مباحث جدی را مطرح خواهد کرد.

انشالله در روزهای آتی از کم و کیف مباحث بهره خواهید برد اما در حد خبر اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهم .

دبیرخانه همایش طی اطلاعیه ای از اساتید، دانشجویان، فعالان رسانه‌ای و علاقه‌مندان دعوت کرده است تا در ارتباط با از موضوعات همایش چکیده مقالات خود را ارســال کنند و و یا به پســت الکترونیکی همایش « radio.iacs@gmail.com » ارسال کنند . 

این حرکت و اقدامات دیگر بی شک افق روشنی را برای دست اندرکاران این رسانه دیر آشنا و برنامه سازان خواهد گذاشت. که باید ثمرات آن را به مرور نظاره کرد .

 شاهد

|+| نوشته شده توسط شاهد در چهارشنبه 6 تیر 1386 و ساعت 10:06 ق.ظ | نظرات