تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

عکس و خاطره

عكس ها خاطرات زیادی را برای انسان تداعی می كند

شما با دیدن این عكس كه در دهه بیست بر روزنامه ها نقش بسته ، چه حسی دارد؟

آگهی رادیوی قدیمی

|+| نوشته شده توسط شاهد در دوشنبه 30 بهمن 1385 و ساعت 11:02 ق.ظ | نظرات

رادیو و ارجمند

         

رادیو به عنوان یك رسانه ملى و پرطرفدار كه در اقصى نقاط این سرزمین پهناور و جهان گویى چون قایقى تیزپیما شناور است، به حتم و به نظر من بهترین رسانه كشور است. چه به لحاظ معنا و پیام، چه پیشرفت تكنیكى، چه ابلاغ تمایلات حكومتى و چه به عنوان رسانه اى كه مى تواند با سرگرمى هاى هدفمندشمدرسى باشد كه تنها و فقط صدایش را مى شنویم.
(
ارجمند اغلب به شبكه ورزش و رادیوپیام گوش مى  دهد. اما معتقد است كه فرهنگ، آنچه را نمى دانیم به ما مى آموزد): زمانى كه مشهد بودم در رادیو خراسان و رادیو مشهد فعالیت داشتم. شب ها راه شب را نویسندگى و اجرا كردم و صبح ها با «آقاى آگاه» به میان مردم رفتم و انتقادات آنان را به طنز و طعنه روى آنتن بردم. «بربلنداى پرچین باغ اندیشه» نیز برنامه اى بود كه در آن رمان ها و داستان هاى ملل را به صورت نمایش با همكارى گروهى كه داشتم اجرا مى كردیم. به نظر من رادیو هنوز حرف اول را مى زند. بگذریم از این كه شاخه هاى متفاوتى پیدا كرده و اسامى خاص كه آن هم سعى بر آن بوده تا با نگرش علمى بخش ها از هم تفكیك شده باشند و هر كدام كارشناسان خود را داشته باشند و من خوشحالم كه رادیو همچنان پابرجا و باقوت ادامه مى دهد. (داریوش ارجمند اما خواسته اى از صاحبان رسانه دارد): آنچه از رسانه  مى خواهم بها و میدان دادن به جوانانى است كه به صورت آكادمیك و تجربى فارغ التحصیل دوره هاى هنرى هستند. جامعه جوان ما به رادیو جوان تر نیاز دارد و من بضاعت آنان را بسیار بالا مى دانم. 

|+| نوشته شده توسط شاهد در دوشنبه 30 بهمن 1385 و ساعت 08:02 ق.ظ | نظرات

عکس و خاطره ....

سالها از پس هم می گذرند و تصاویرامروز به دیروز می پیوندند این رسم روزگار است .

چهارم اردیبهشت 1319 صدایی از طریق رادیویی ایرانی به گوش عده قلیلی رسید و حالا ده ها شبكه رضایت میلیونها ایرانی را جلب می كند.

تصویر زیر نادر ترین تصویر تاریخ حیات رادیو در ایران است كه تقدیم می كنم به علاقمندان رادیو ... بینید.....

    

چه می دانیم ! شاید عكس امروز نیز در عصری دیگر چنین ذیقیمت شود .....

دقایقی نظاره كنید ..

عكس های زیبایی از تاریخ رادیو در ایران و جهان انشالله در سایت معظم زیرو زبر به شما هدیه خواهد شد ...

امید كه مقبول افتد.. منتظر باشید.

|+| نوشته شده توسط شاهد در جمعه 27 بهمن 1385 و ساعت 08:02 ق.ظ | نظرات

صدای مستند گلسرخی

                      

خاطرات و خطرات لحظات پیروزی انقلاب برای كسانی كه درایام خون خطر بودند یاد آوری ایست و برای فرزندان انقلاب یاد آوری این موضوع است كه براحتی نیامده این روزگار كه براحتی از میان رود....

مبارزینی بودند كه از هر چیزی گذشتند تا من و تو باشیم .. این گذشتن فرا تراز اعتقادات فكری بود .. در عجبم كه چگونه دگر گون كرد همه را برای رسیدن به مقصود ...!!!!!

برای حفظ گنجینه آن زمان صدای آ خرین دفاعیه گلسرخی را تقدیمتان می كنم

اگرمتن دفاعیه نیز نیاز شد بر روی كلمه ادامه مطلب كلیك كنید.

 

                            دریافت صدا

یا علی

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در یکشنبه 22 بهمن 1385 و ساعت 12:02 ب.ظ | نظرات

شاه، رسانه ها و پارادایم

پیش از جنگ دوم جهانی، ایران فاقد سازمان رادیو و تلویزیون ملی بود و اولین دستگاه فرستنده رادیویی در سال 1940 (1319)، در تهران نصب و راه اندازی شد. برنامه های رادیویی محدود به برنامه های شبانه بود که از سرودهای ملی، پیام های مهم دولت، اخبار و موسیقی ایرانی و غربی تشکیل می شد. در اوایل پخش برنامه های رادیویی، در بخش های مختلف تهران بلندگوها و گیرنده‌های میدانی رادیو قرار داده شده بود و مردم از این وسیله ارتباطی بی سابقه، بسیار هیجان زده شدند. هنگامی که سرودهای ملی پخش می شد، مردم برخاسته و بی حرکت می ایستادند. این حرکت، یکی از اولین نمادهای نوگرایی ملیت ایرانی بود که از طریق رسانه‌های ارتباطی ساخت دنیای پیشرفته پخش می‌شد. به تدریج، از رادیو برای حفظ نظارت سیاسی، گسترش روند و هماهنگی ایدئولوژیک نوسازی و ایجاد آمادگی در ایرانیان برای روابط جدید استعماری استفاده می شد.

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در سه شنبه 17 بهمن 1385 و ساعت 08:02 ق.ظ | نظرات

یاحقی نیز رفت ......

پرویز یاحقی نوازنده‌ی پیشكسوت ویولن در سن 70 سالگی،‌ 13 بهمن ماه ـ به دیار باقی شتافت.

این هنرمند عرصه موسیقی، قطعات زیبای ویولون را در آهنگ‌های گلها به جای گذاشته است.

پرویز یاحقی در طول 60 سال حیات هنری اش در احیای هنر موسیقی اصیل و سنتی ایران و زنده كردن گوشه‌های غنی دستگاه‌های آن و نمایاندن نقش ویولن در ساز سلو و تك‌نوازی، سبكی ابتكاری و بدیع داشته و سهم چشمگیری را از این سبك به خود اختصاص داده است.

از شاهكارهای این هنرمند خلاق، ساختن و اجرای چهارمضراب‌های مختلف در قطعات موسیقی ایران است و چیره دستی او در هنر آهنگ‌سازی و تنظیم اركستر برای آهنگ‌های ایرانی كه در طول بیش از 25 سال اخیر، موثرترین و شیواترین ترانه‌ها و قطعات آهنگین را از خود به یادگار گذاشته است.

(پرویز صدیقی پارسی) معروف به پرویز یاحقی در سال 1315 شمسی در تهران خیابان صفی‌علی‌شاه تولد یافت و پدرش از مردان تحصیل‌كرده زمان خود بود.

او كه در دوران كودكی نزد دایی‌اش زندگی می‌كرد، هنرمندی خود را مدیون استاد حسین یاحقی است.

پرویز یاحقی از اوان كودكی و نوجوانی با اساتید موسیقی چون ابوالحسن صبا، مرتضی محجوبی، علی‌اكبر شهنازی وغیره آشنا شد و به مدت دو سال نزد استاد صبا به فراگیری ردیف‌ها اشتغال یافت.

او به عنوان نوازنده خردسال در برنامه‌های رادیو، قطعاتی را اجرا كرد و تا 18 سالگی همكاریش با رادیو ادامه داشت

امید دل من كجایی با صدای استاد غلامحسین بنان از نخستین آثار معروف وی محسوب می‌شود.

وبلاگ شنیدنی هجرت استاد گرامی را به جامعه هنری كشور تسلیت و تعزیت عرض كرده و در ادامه این مطلب قطعه ای از موسیقی استاد را تقدیم دوستدارانش می كند.

تكنوازی ویلون استاد ( سه گاه )

شرح حال مبسوط زندگی استاد در ادامه مطلب.....

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 14 بهمن 1385 و ساعت 01:02 ق.ظ | نظرات

اولین گوینده رادیو

روز سرنوشت فرا رسید بیست و دو روز سپری گشته و آخرین نفس های رژیم به انتها نزدیك شده ...

پایگاههای زیادی آزاد شدند اما مهمترین آن هنوز نه!!!

آنانی كه از كوران انقلاب دور بودند گوش به رادیو سپرده بودند تا بدانند چه كرده است نبرد تن با تانك ؟!!!! ...

...و به ناگاه شنیده شد كلامی نا آشنا اما نوید بخش:

"بسم الله الر حمن الرحیم، این صدای انقلاب اسلامی ایران است"

صدای آمرانه و پر طنینی كه نوید اولین جوانه پیروزی را داد

متعلق به كسی نبود جز شهید بزرگوار

حضرت آیت الله شهید محلاتی

آری بالاخره فتح شد پایگاه مهم فرهنگی رژیم و شهید بزرگوار محلاتی به عنوان نخستین گوینده رادیو در عصر انقلاب اسلامی خبر به ثمر رسیدن انقلاب را اعلام كرد.

و در عصر روز بیست و دوم بهمن رادیو به دست فرزندان انقلاب افتاد. شنیدن خاطره آزاد سازی رادیو را به همه شما توصیه می كنم زیرا بخشی از تاریخ جذاب و شنیدنی سرزمینمان است.

 

ادامه مطلب ...

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 7 بهمن 1385 و ساعت 12:01 ب.ظ | نظرات