تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

رادیو....صدای فراگیر ..قسمت اول

صدایى كه در همه جا شنیده مى شود

قسمت اول

زمانى كه ترور رئیس جمهور كندى درست دقایقى پس از قتل او از رادیو اعلام شد، كسى فكر نمى كرد كه رادیو به برق آساترین وسیله ارتباط جمعى تبدیل شود. اكنون اینترنت به رادیو كمك كرده كه این وسیله گسترش فراوانى پیدا كند. بسیارى از كارشناسان تصور مى كردند كه با فراگیر شدن تلویزیون، رادیو به دست فراموشى سپرده مى شود اما وجود سه هزار رادیو در اروپا نشان مى دهد كه این وسیله نه تنها از بین نرفته بلكه با استفاده از اینترنت تكامل یافته است.

اكنون مى توان به وسیله اینترنت به هر رادیویى در هر كجاى جهان گوش كرد. تلفن هاى همراه جدید كه به اینترنت متصل هستند این امكان را براى مشتاقان رادیو فراهم آورده كه در هر كجا بتوانند به ایستگاه رادیویى مورد علاقه خود كه شاید یك رادیوى برون مرزى باشد، گوش دهند. هرچند در ایران به دلیل پهناى باند بسیار پایین و مشكلات سخت افزارى شركت مخابرات امكان استفاده از تلفن هاى همراه مجهز به اینترنت و رادیو میسر نیست، اما این قابلیت براى مردم دنیا و در آینده براى ما فراهم است.

• قابلیت هاى رادیو


گیرنده هاى رادیویى داراى قابلیت و تحرك فراوانى است. كوچك شدن گیرنده هاى رادیویى باعث توسعه هر چه بیشتر آنها شده است. اكنون بسیارى از تلفن هاى همراه و دستگاه هاى كوچك پخش كننده موسیقى (mp3player) مجهز به رادیوهاى FM هستند. این دستگاه هاى كوچك اكنون در همه جا یافت مى شوند.


رادیو تنها وسیله ارتباط جمعى است كه استفاده از آن مانع فعالیت جمعى نمى شود و هر فرد مى تواند حین راه رفتن و دویدن در خیابان، ایستادن در اتوبوس یا هنگام خرید از یك فروشگاه به رادیو مورد علاقه خود گوش بدهد. اما استفاده از سایر وسایل ارتباط جمعى نظیر تلویزیون، سینما و روزنامه همه حواس را جلب مى كند در حالى كه رادیو تنها حس شنوایى را به كار مى گیرد. در گذشته نیز كارشناسان ارتباطات یكى از مزیت هاى رادیو را قابلیت تحرك آن مى دانستند و یك كشاورز را مثال مى زدند كه در زمین كشاورزى خود مى تواند به رادیو گوش كند. اما اكنون همان كشاورز مى تواند با یك گوشى كوچك و با كیفیتى برتر و در حین كار به رادیو گوش كند.


بدین ترتیب شنوندگان بیش از پیش از انتشار سریع و مداوم پیام هاى ارتباطى برخوردار مى شوند.

همراه با ارزان شدن فناورى در سال هاى آینده هر شهروندى یك رادیو كوچك یا روى تلفن همراه خود یا بر روى دستگاه هاى دیگر نظیر (mp3player) در اختیار خواهد داشت. بدین ترتیب مى توان انتظار داشت هنگام یك رویداد مهم، شهروندان در هر كجاى شهر كه باشند گوش به صداى رادیو بسپارند. اطلاع رسانى و آگاه سازى شهروندان از وقایع شهرى و امور جارى شهر را مى توان به راحتى با رادیو انجام داد. در گذشته نه چندان دور وسعت انتشار رادیوها متكى به امواج متوسط بود كه كیلومترها رادر مى نوردید. اما اكنون از هر كجاى كره زمین و با دسترسى به اینترنت مى توان به رادیوى مورد علاقه با كیفیتى بسیار عالى و بدون هیچ گونه خش یا پارازیت گوش سپرد.

                                    منبع

|+| نوشته شده توسط شاهد در جمعه 19 خرداد 1385 و ساعت 01:06 ب.ظ | نظرات