تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

جایگاه رادیو .....

رادیو میان شنوندگان جایگاه ویژه ای دارد

 

 برخی گویندگان صدای مناسبی برای رادیو ندارند

رادیو در میان مردم طرفداران زیادی دارد و این تصور درست نیست که چون تلویزیون مخاطبان زیادی دارد، شنوندگان رادیو کم شده است. رادیو رسانه ای است که در دسترس همه است. از سوی دیگر صدا در رادیو از اهمیت بالایی برخوردار است.ناهید تاج نیا که از گویندگان با سابقه رادیو است درباره جایگاه رادیو گفت : " درحال حاضر رادیو جایگاه ویژه ای دارد و این تصور درست نیست که چون تلویزیون طرفداران زیادی دارد، شنوندگان رادیو کم است. درحالی که رادیو، رسانه ای است که در دسترس است و در هر مکانی که باشیم از رادیو می توانیم استفاده کنیم. بنابراین رادیو در میان مردم طرفداران زیادی دارد. البته کسانی که به عنوان گوینده در رادیو فعالیت می کنند باید صدای خوبی داشته باشند تا برنامه ای که پخش می شود اثرگذار باشد. در تلویزیون مخاطب گوینده را می بیند، به همین دلیل تصویر کمک زیادی به گوینده می کند، اما در رادیو تنها صدا با شنونده ارتباط برقرار می کند."

وی با اشاره به اینکه تربیت گوینده در رادیو مهم است، گفت: "وقتی گوینده رادیو صدای خوبی نداشته باشد، مخاطب پس می زند و این جمله کاملاً صحیح است که تنها صدا است که می ماند."

این گوینده با سابقه در رادیو اشاره کرد: " در حال حاضر رادیو برنامه های مختلفی پخش می کند و نسبت به گذشته تفاوت بسیاری داشته است. البته من در برخی از مواقع صداهایی که از رادیو می شنوم، خیلی شایسته رادیو نیست. در واقع شان رادیو باید حفظ شود و صداهای مناسب پخش شود. بنابراین برنامه سازان باید در این زمینه تلاش بیشتری کنند و گویندگان مسلط انتخاب کنند. در برخی از برنامه ها صداهای کارشناسان برنامه هم نامناسب است، حتی بعضی از آنها هم لهجه دارند. به طوری که شنونده نیز حاضر به شنیدن صدای کارشناس هم نیست. با توجه به اینکه صدا در رادیو خیلی موثر است باید صداهای مناسب پخش شود."

این گوینده افزود: "البته ما گویندگان خیلی خوب هم زیاد داریم. به عنوان نمونه من وقتی به برنامه های شبکه های رادیو جوان و فرهنگ گوش می کنم. محتوای برنامه ها خیلی زیاد است. البته برنامه های دیگر شبکه ها هم مناسب است و نمی توان تفاوتی میان شبکه های رادیویی گذاشت و هر کدام از این شبکه ها با توجه به عناوینی که دارند برنامه هایی با محتوای بالا پخش می کنند. من شخصاً برنامه "هزار پنجره" را در رادیو جوان خیلی دوست دارم."

وی در پاسخ به این سوال که جشنواره تولیدات رادیویی تا چه حد در معرفی رادیو موثر است، گفت: " این جشنواره منجر به رقابت مثبت میان برنامه سازان می شود. اصولاً در عرصه هنر اگر رقابت نباشد، پیشرفتی هم حاصل نمی شود. در واقع این جشنواره تولید انگیزه می کند، چرا که کارها ارزیابی می شوند."

مواخذ

 

|+| نوشته شده توسط شاهد در چهارشنبه 13 اردیبهشت 1385 و ساعت 01:05 ب.ظ | نظرات