تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

موزه رادیو

موزه‌ی رادیو راه‌اندازی می‌شود

            

      

مجموعه‌ی سعدآباد یا ساختمان بی‌سیم؟ 

موزه‌ی رادیو با هدف به‌نمایش گذاشتن تاریخ 67 ساله این

 رسانه در ایران، راه‌اندازی می‌شود.

یدالله گودرزی ـ مدیر باشگاه رادیویی جوان ـ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این‌باره، گفت: راه‌اندازی «موزه رادیو» یكی از نكاتی است كه در سال‌های اخیر مورد توجه مسوولان رادیو بوده است. مردم احساس نوستالژیكی به این رسانه دارند و خود دستگاه رادیو نیز از ابتدا برای آنها جذاب بوده است.

به گفته‌ی وی، معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران، یك‌سال است كه این طرح را دنبال می‌كند و مدیر شبكه‌ی جوان ـ دكتر گیل‌آبادی ـ نیز پی‌گیر ماجراست.

گودرزی با اشاره به همکاری مسوولان مجموعه‌ی سعدآباد با رادیو برای راه‌اندازی این موزه‌، اظهار كرد: در برنامه‌ی «هزار پنجره» كه 13 فروردین‌ماه 1385 روی آنتن رفت، از مسوولان میراث فرهنگی قول گرفتیم تا یكی از ساختمان‌های مجموعه‌ی سعدآباد را به موزه‌ی رادیو اختصاص دهند. هم‌چنین مدیر كل موزه‌های ارتباطات كشور - اسماعیل عظیمی ـ نیز در روز تولد رادیو (چهارم اردیبهشت‌ماه) اعلام آمادگی كرد كه ساختمان كلاه‌فرنگی كه با نام «بی‌سیم» هم معروف است به موزه‌ی رادیو اختصاص داده می‌شود.

  

وی مجموعه‌ی كاخ ـ موزه‌ی سعدآباد و كلاه‌فرنگی را دارای ویژگی‌های مثبت برای موزه‌ی رادیو دانست و افزود: در مجموعه‌ی سعدآباد حدود 20 موزه وجود دارد كه به دیده شدن موزه‌ی رادیو كمك می‌كند. ضمن این‌كه نخستین رادیوی ایران در ساختمان كلاه‌فرنگی تاسیس و سپس به میدان ارك تهران منتقل شده است.

گودرزی در پایان به خبرنگار ایسنا، گفت: با یكی از مجموعه‌دارهای رادیو در چالوس كه حدود 150 رادیوی قدیمی را از رادیوی نفتی تا رادیوی بزرگ در اختیار دارد، صحبت كرده‌ایم؛ او قصد دارد، كاری فرهنگی انجام دهند و به شرط این‌كه بداند رادیوهایش در محل امنی قرار می‌گیرند، آن‌ها را در اختیار موزه‌ی رادیو می‌گذارد.

ساختمان كلاه‌فرنگی در زمین‌های بی‌سیم سیدخندان تهران واقع است و حدود 84 سال نیز قدمت دارد.

  منبع                                         

|+| نوشته شده توسط شاهد در جمعه 8 اردیبهشت 1385 و ساعت 05:04 ق.ظ | نظرات