تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

رادیوی کودتاچی !

نقش رادیو بی بی سی در کودتای 28 مرداد

ساختمان بی بی سی 1950

با استناد به اسناد تازه منتشر شده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا  :مدیران بخش جهانی بی بی سی از سیاست خصمانه دولت وقت بریتانیا نسبت به برنامه ملی کردن صنعت نفت ایران از سوی دکتر محمد مصدق حمایت می‌‌کردند و در یکی از برنامه‌های این سرویس به زبان انگلیسی پیام رمزی برای شاه ایران ارسال شد که حاکی از حمایت بریتانیا از کودتایی علیه دولت دکتر مصدق بود.

                                 

                           

                     

 

 دولت بریتانیا همچنان از اظهار نظر و یا انتشار اسناد محرمانه آن سالها درباره کودتای 28 مرداد خودداری می‌‌کند. ولی رئیس کنونی سرویس جهانی بی بی سی در جریان این برنامه گفت اگر در 60 سال پیش چنین سیاست هایی دنبال می‌‌شد اکنون چنین اعمالی غیر قابل تصور است. دستور کودتای ۲۸ مرداد از طرف چرچیل و آیزنهاور صادر شده بود. اولی به خاطر انتقام ملی شدن صنعت نفت و دومی به خاطر ترس از حاکم شدن کمونیسم بر ایران، این بازی را طراحی کرده بودند. این اتفاق یک بار هم قرار بود در سال ۱۳۳۱ بیفتد. اما مصدق متوجه شد و با تعطیل کردن سفارت انگلیس در تهران و اخراج تمام دیپلمات‌های انگلیسی، این برنامه را ناکام گذاشت. غروب روز ۲۴ مرداد ۱۳۳۲ گروهی از افسران سیا در ویلای امنی در تهران گردهم آمدند. قرار بود در نیمه شب آن روز رمز عملیات آژاکس با عنوان «حالا دقیقاً نیمه شب است» به صورت رمز از رادیو بی‌بی‌سی اعلام شود. عملیات آژاکس در ۴ مرحله انجام می‌‌شد: ۱- تبلیغات منفی در مساجد، جراید، خیابان‌ها علیه مصدق ۲- خلع مصدق از نخست وزیری با فرمان شاه ۳- تظاهرات گروه‌های اوباش به نفع شاه و سلطنت ۴- ظاهر کردن پیروزمندانه سرلشکر زاهدی به عنوان نخست وزیر از طرف شاه.

                                             منبع

|+| نوشته شده توسط شاهد در پنجشنبه 7 اردیبهشت 1385 و ساعت 01:04 ق.ظ | نظرات