تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

زنده باشی رادیو ایران

عصر رادیو هنوز تمام نشده است

گنجینه صوتی اساتید موسیقی

 در

 برنامه ویژه سالگرد تاسیس رادیو

 پخش می‌شود

 

مدیر رادیو ایران در آستانه 66 سالگی

 رادیو ایران

در حال حاضر به نظر می‌رسد نقش رادیو کمرنگ شده، اما دوستان رادیویی سعی دارند روز چهارم اردیبهشت ماه را که مصادف با شصت و ششمین سالگرد تاسیس رادیو است با کیفیت بهتری یادآوری کنند که هنوز رادیو در میان رسانه‌های جمعی وسیله‌ای اثرگذار و مهم است.

به گزارش خبرگزاری "مهر"، نشست مطبوعاتی شصت و ششمین سال تاسیس رادیو در ایران (روز چهارم اردیبهشت ماه) صبح امروز در رادیو ایران با حضور علیرضا نوری، مدیر رادیو ایران، مریم جلالی، مدیر گروه ایران خانواده و اهالی مطبوعات برگزار شد.

مدیر رادیو ایران دراین نشست با اشاره به اینکه تاسیس رادیو در ایران یک اتفاق مهم فرهنگی و اثرگذار بود، گفت: "در حال حاضر به نظر می رسد که عصر رادیو تمام شده و این رسانه نقش کمرنگی دارد، اما دوستان رادیویی سعی دارند روز چهارم اردیبهشت ماه را با کیفیت بهتر یادآوری کنند که هنوز رادیو در رسانه های جمعی، وسیله ای اثرگذار و مهم است. علاوه بر آن در طول این سال ها یازده شبکه رادیویی و در حدود 30 رادیو استانی در حوزه معاونت صدا تاسیس شده است. آخرین جهش رادیو هم راه اندازی رادیو گفتگو است تا فرصتی برای چندصدایی شدن فراهم شود. البته این امر از شش سال پیش شروع شده است."

وی افزود: "من امیدوارم رادیو قدم های موثرتری در آینده بردارد و جایگاه خاص خودش را پیدا کند. اگر چه در حال حاضر هم جایگاه خودش را در حوزه های مختلفی چون تحلیل، خبر و سرگرمی دارد. رادیو ایران هم از پنج ماه پیش سعی داشته تغییرات مهمی را در دل خودش فراهم کند. ما در این تغییرات نگاهی دوباره به برنامه ها و ماموریت های رادیو ایران داشتیم. بنابراین ماموریت های جدیدی را برای این شبکه طراحی کردیم. به عنوان نمونه سعی کردیم در عرصه اندیشه دینی سیاسی در حوزه نظر و تئوری باشیم. همچنین ایران جامعه، ایران حماسه، ایران اندیشه، ایران خانواده، ایران دانش، ایران فرهنگ و ایران سیاست عناوین گروههایی است که در رادیو ایران فعالیت می کنند. با توجه به این تغییرات سعی شده که به مطلب، عمیق تر و جدی تر نگاه کنیم تا شاهد تغییرات گسترده تری در رادیو ایران باشیم."

وی خاطرنشان کرد: "نقدهایی به رادیو ایران وارد بود که کاملاً هم درست بود. بنابراین ما جلساتی برگزار کردیم تا شیوه برنامه ها را در رادیو ایران تغییر دهیم و این رادیو را مطابق با وقایع روز نزدیکتر کنیم تا اطلاعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری و ورزشی از طریق این شبکه در اختیار شنوندگان بگذاریم. علاوه بر آن رادیو ایران در سالگرد رادیو قصد دارد یک برنامه ویژه به صورت زنده از ساعت 9 صبح تا 9 شب داشته باشد. همچنین با صحبت هایی که مهندس برازش، مدیر شبکه اول سیما شده، تصمیم گرفتیم که برنامه صبح به خیر ایران اختصاص به بزرگداشت تاسیس رادیو داشته باشد. در این برنامه از برخی آرشیوهای قدیمی و گنجینه رادیو بهره خواهیم برد. پخش صدای اساتیدی چون محیط طباطبایی، محسن هشترودی و غلامحسین بنان در این روز به صورت پکیج گنجینه صوتی داریم."

وی افزود: "همچنین صدای مظفرالدین شاه را که از اتابک اعظم تشکر کرده بود پخش می کنیم. این صدا در گرامافون ضبط شده و ما روی نوار رادیویی ضبط کردیم. علاوه بر آن صدای شخصیت های معروف شهدای دفاع مقدس که در آرشیو رادیو قرار دارد، پخش می کنیم و یادی هم از برنامه های گذشته و هنرمندانی چون مرحوم منوچهر نوذری، بهزاد فراهانی، داریوش فرهنگ و ثریا قاسمی می کنیم که کار خود را با رادیو شروع کردند. ما قصد داریم صدای سی سال پیش آنها را پخش کنیم."

مدیر رادیو ایران عنوان کرد: "رادیو ایران تنها شبکه ای است که گروه ایران حماسه را دارد. همچنین سعی کردیم کیفیت برنامه ها را افزایش دهیم، به همین دلیل قسمت آرشیو را دیجیتالی می کنیم. تغییرات رادیو ایران از خرداد ماه اعمال خواهد شد. ما قصد داریم در آینده گروه اختصاصی طنز هم در رادیو ایران راه اندازی کنیم. البته این اتفاق از نیمه دوم سال 1385 می افتد."

منبع

|+| نوشته شده توسط شاهد در جمعه 1 اردیبهشت 1385 و ساعت 03:04 ق.ظ | نظرات