تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

سخنان پرفسور مولانا

از نخستین جشنواره تولیدات رادیو 9 بهار می گذره ، وقتی که دوره های پیشین را درذهنم مرور کردم . متوجه این موضوع شدم که نگرش حضور شبکه های رادیویی که حالا از یک شبکه به 16 شبکه افزایش پیدا کرده ، فرق کرده است . 

دیروز رقابت برنامه های تولید شده ملاک بود و امروز حضور رسانه شنیداری کشورمان درجغرافیای ارتباطات ، رادیوی 68 ساله دوره جوانی خود را طی می کند! حالا با حضور قریب 60 ارباب رسانه  شنیداری در نخستین اجلاس بین المللی رادیو ، می توان مطمئن شد که دوره طلایی رادیو را نه تنها می شود در ایران جستجو کرد بلکه می توان باور داشت که در جهان نیز رادیوی کشورمان بیشتر از بیش به رسمیت شناخته شده است.

حضور دیوید اسلی رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه ABU به اتفاق مسئولین تاثیر گذار بر افکار عمومی جهان مانند BBC سبب شد تا در این جمع موثر، پرفسور مولا نا نیزحضور یابد و این برای من سعادتی بود . فرصت ایشان  تنگ و من تشنه شنیدن و بالاخره نوبت به سخنرانی ایشان رسید  کوتاه اما اثر گذار، ایشان در خصوص آینده رادیو در جهانِ ارتباطات صحبت کردند ومن سخنانشان را ضبط کردم تا بتوانم با مکتوب کردن آن شما را هم از نکات مهم این سخنرانی مطلع کنم .

                                    

        

متن سخنرانی ایشان در جمع اربابان رسانه و کارشناسان

نهمین جشنواره تولیدات رادیو و اجلاس بین المللی رادیو 

اصفهان 

  سه شنبه 31/2/1387

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده دو موضوع را می خواهم مطرح کنم این موضوعات خلاصه تحقیقات پنجاه شصت ساله است و نظریه نیستند بلکه اصل هستند امیدوارم شما به این موضوعات علاقه پیدا کنید.

موضوع اول خیلی عادی و مسلم است ، تمام تحقیقات نشان می دهد که رادیو رسانه ثانوی نیست. بلکه یک وسیله ارتباطات اساسی در دنیای امروز است  و بنابر این از کمیت و کیفیت آن کاسته نشده و اهمیتش هنوز بالاست و رادیو را باید یکی از وسایل و ابزار ارتباطات اجتماعی و جمعی دنیا بشناسیم .

اما موضوع دومی که می خواهم به آن اشاره کنم  شاید مهمتر است موضوع نخست باشد . بر اساس مطالعاتی  که در این بیست سی سال گذشته مخصوصا  بر روی تلویزیون و تکنولوژی های فن آوری دیگر جهان مثل اینترنت در دهه اخیرصورت گرفته. همه اینها حکایت از دو موضوع  می کند. در دنیای امروز به طور کلی بویژه  در دنیای غرب ما در حال اشباع و در حال زیاد شدن پیامهای تصویری هستیم . مردم از هجوم تصاویری که به هرنوع  برای جلوه دادن پیام طراحی شده اند  خسته شده اند ویک بازگشت آرام ولی بزرگ  در آینده  به ابزار آلات و کانال های سماعی و صدا که همان رادیو با شد خواهد شد .

بطور خلاصه انتظار داشته باشید در ده و یا پانزده سال آینده رادیو به مراتب بزرگتر مهمتر از آنی که هست خواهد شد .این عصاره تحقیقات انجام شده است و خبر بسیار مهی ایست برای رادیو .

اما چرا ؟ چرای  آن را خیلی خلاصه و ساده خدمت شما عرض می کنم ، برای تببین آن بطور خلاصه می گویم ، اول آنکه صدای انسان از بین رفتنی نیست ، پس رادیو از بین رفتنی نیست و دوم آنکه زبان که قسمت بسیار مهمی را در رادیو تشکیل می دهد،  تنها رسانه ایست که انسان را از حیوانات متمایز می کند و رادیو وسیله ایست که صدای انسان را به همنوعان خود انتقال می دهد . بنابراین ،هم  صدا خواهیم داشت هم زبان و رادیو جایگاه بزرگتری پیدا خواهد کرد.این یک چالش بزرگ است وخوب شما بزرگان در جبهه قرار دارید اما برای بنده که تدریس می کنم و تحقیق می کنم  این موضوع برنامه تحقیقی مارا برای ده بیست سال تامین می کند .

 اما موضوع سوم که به این میزگرد ارتباط دارد ، خانواده است . همانطور که صدا و زبان عوامل بسیار مهم و اساسی در رادیو  هستند ، خانواده نیز اساسی ترین نهاد بشریت است . قبل از اینکه ما دولت داشته باشیم ، اقتصاد داشته باشیم ، سازمان های اجتماعی داشته باشیم ،  خانواده را داشتیم . بنابر این خانواده اولین اساس  بشریت است  و شما وقتی این  سه شاخصه را یعنی صدا ، زبان و خانواده را با هم جمع می کنید به یک مثلث بسیار مهم می رسیم . یاد آوری می کنم  در  قرن نوزدهم و قرن بیستم رادیو و تلگراف دو رسانه ایی بودند که انقلاب بوجود آوردند. 

همانطور که در ابتدا عرض کردم ما از دنیای تصویرو انگاره سازی  بزودی به دنیای زبان و صدا بر می گردیم .بنده دوازده مورد را به شکل سرفصل  در این زمینه عرض می کنم .این دوازده  مورد ، دلایلی است که زبان و صدا و خانواده را به هم وصل می کند :

1-     بسیج عمومی :

رادیو وسیله بسیج عمومی است . رادیو وسیله اتصال دولت و بخش خصوصی با خانواده است . این عاملِ خیلی بزرگی ، در گسترش رادیو و خانواده است.

2-     اطلاع رسانی :

رادیو به عنوان وسیله خبر تفریح و مشغولیت  در میان خانواده ها یک تاریخ روشن و شفافی دارد واین در آینده گسترش پیدا خواهد کرد .

3-     تشکل :

رادیو به عنوان تشکل باید مورد ملاحظه قرارگیرد در خانواده ،یعنی در خود خانواده در نهاد خانواده ، دریک خانواده دو یا چند نفری می تواند بین اعضاء تشکل بوجود آورد،  همانگونه در گذشته بوجود آورده .

4-     آموزش :

رادیو وسیله آموزش است . بنده خودم انگلیسی و فرانسه را از طریق رادیو یاد گرفتم ، پیش از اینکه از مدرسه و دانشگاه یاد بگیرم و این موضوع جالب ایست .

5-     خدمات و بهداشت :

رادیو وسیله بهداشت و سایر خدمات است ،مثل هواشناسی و ...قسمت خدماتی رادیو در میان خانواده نقش بزرگی ایفا می کند. همانطور که در گذشته هم ایفا کرده است .

6-     چهره به چهره :

رادیو در مقابل تمام رسانه هایی که داریم جز رسانه های تلفنی و چهره به چهره ، رسانه ایست که قادر است رابطه دوطرفه ایجاد کردو این رو شما بهتر از بنده می دانید .

7-     ایمنی و امنیت :

رادیو به عنوان یک ایمنی و امنیتی برای خانواده مهم است .خیلی دوست داشتم در این مورد توضیح بدهم اما فرصت نیست و این موضوع خیلی مهم است.

      8 - اقتصاد :

 البته رادیو به عنوان یک داد و ستد نیز مهم است مخصوصا که این روزها رادیوهای  بازرگانی توسعه پیدا کرده مهم است ونقش خودش را نشان می دهد.

9-     حوادث غیر مترقبه :

همانگونه که سخنرانان پیشین بخوبی تشریح کردند.  رادیو وسیله مهمی برای مبارزه با رویدادها و حوادث غیر مترقبه است .مثل زلزله و سیل و امثال اینها است.

10- تحلیل و تفسیر :

رادیو به عنوان وسیله ایی برای تحلیل و تفسیر وقایع ، امروز بیش از تلویزیون به خانواده خدمت می کند . تحقیقات ما نشان می دهد که رادیو به مراتب سطح آگاهی مردم را بالا می برد در حالی که تلویزیون سطح سواد را پایین می برد. تمام مطالعاتی شده  اگر بخواهم خلاصه کنم موید این نکته است مخصوصا در غرب ، که تلویزیون سواد عمومی مردم را دارد کم می کند. ( تلویزیون ) برای تفریح مناسب است اما سواد عمومی را کم ومی کند  . رادیو برعکس ،  بخصوص در امریکا و انگستان در هفت ، هشت سال گذشته سطح اش بالا رفته است .

11- کاهش اضطراب :

رادیو از یک جنبه برای خانواده و برای  فرد خیلی مهم است ،  این وسیله اضطرار را کاهش می دهد.در این دنیایی که ما همه مضطرب هستیم از شغل مان از ترافیک از کار ، رادیو چیزی ایست که می تواند اضطراب را کم کند . چون کاربردش دادن اطلاعات است در نتیجه اضطراب کم می شود . دادن اطلاعات مساوی ایست با کم کردن اضطراب.

12- عضو خانوده :

آخر اینکه همانطوری از اوایل رادیو ما دیدیم در تاریخ ،  رادیو می تواند به عنوان یکی از اعضاء خانواده باشد. این موضوع جدی ایست همانگونه یک خانواده می تواند دارای  فرزندان و والدین باشد گاهی اوقات  رادیو نیز می تواند  نقش عضو خانواده را ایفا کند. اینجا یک چالش بزرگ برای کارگردان ها و برنامه ریزان است که چه برنامه هایی تدوین و تهیه کنند ؟ که وجود رادیو در خانواده به منزله عضو خانواده باشد.

وقت بنده تمام شده والسلام وعلیکم و رحمه الله و برکاته 

 

|+| نوشته شده توسط شاهد در جمعه 3 خرداد 1387 و ساعت 10:05 ق.ظ | نظرات