تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

بی بی سی ...قسمت دوم

نخستین رقابت رادیویی !

دوستان عزیز از اینکه به مطالب این وبلاگ تخصصی گوشه چشمی دارید. بسیار سپاسگزارم . از آنجا در این محیط مجازی قصد بر این است که تاریخ رادیو به عنوان رسانه شنیداری قدیمی کشورمان مورد بررسی قرار گیرد ، ایــن بار مطلبی مهیا شده تا شــما علاوه برآشنایی بیشتر باسیر تحول اجتماعی و سیاسی ایران(در برهه ای حساس) ازنقش یکی از رادیو های خارجی اثر گذار که در این جریان نقش مهمی ایفا کرده است ، مطلع شوید .

ملی شدن صنعت نفت نقطه عطفی ایست که هیچگاه تاریخ سرزمینمان فراموش نمی کند ...

کنش و واکنش دولتمردان ایرانی و خارجی و نقش ویژه رادیو بی بی سی در میان روشنفکران و حتی قشر عوام که هنوز از فرهنگ شنیداری فاصله نگرفته اند. نقلی از گذشته است که امروز نیز به صورت دیگرخودنمایی می کند ...

امروز نیز تصمــیم دولتمردان و ملــت ما تصــمیم مهمی ایســت ... گذر از دوران بهره گـــیری از طلای سـیاه ورســیدن به انرژی جــدید که می توانــد منـشاء تحولی شـگرف در سرزمینمان شود .. اما قصـــه غربی ها قصـه ای تکراری ایست مقاومت استعمار در دوره ملی شدن صنعت نفت بهره گیری از روشهای نوین بود و رادیـو جدید ترین سلاح در زمان خود ... و اینک نیز با بهره گیری از روشهای جدید قصد همان است که در گذشته بود ...

زایش و تولد بی بی سی از شکم انگلیس پیر، قبل از تاسیس رادیو ایران فکری نوین و جاه طلبانه بود که ذکر مستند آن از قلم نزدیکان انگلیسی خالی از لطف نیست ...

به شما تو صیه می کنم  قسمتهای مختلف این مطلب را بخوانید و تشابهات  آن را در عصر کنونی بیابید

نکته های قسمت پیش:

 انگلیس از ابزار تبلیغی سمعی (رادیو ) برای کنترل کشورهای تحت یوق و سلطه خود و بر اساس اهمیت و اولویت استفاده می کرده و می کند.

  اگر به تاریخ تاسیس بخشهای مختلف بی بی سی مراجعه کنید . سردمداران تبلیغی استعمار بعد از سه سال از تاسیس رادیوی بی بی سی عربی ، اقدام به ایجاد رادیو فارسی می کنند این امر به لحاظ اهمیت نفت ایران  و شنیدن نجواهای آزادی خواهانه و افزایش سطح آگاهی عمومی در ایران بود.

 انتخاب گروه کاری و حرفه ای که گرایشهای خاصی نیز داشته باشند ، در امر تاسیس رادیو مهم جلوه می کند. حضور عنصری چون مینویی که معارض با رضا خان است، برای اربابان تبلیغی استعمار مهم است به حدی که با حضور او کار تاسیس تمام شده فرض می شود.

 نقش سفارت انگلیس در تهران انکارناپذیر است .سفــارت به عنوان روابط عمومی این شــبکه عـــمل می کرد . این سفارت تمامی بازخوردهای اجتماعی  که در اثر تبلیغات رادیو و جریانهای مختلف در کشور را به رسانه  اطلاع می داد و نقش اساسی در نوع برنامه های تهیه شده داشت.

 

.....و اینک قسمت دوم.......

در آغاز درج قسمت دوم این مطلب ذکرچند نکته حایز اهمیت است .

 به محض تاسسیس رادیو بی بی سی ، نخستین رقابت رسانه ای شنیداری ( فارسی زبان ) شکل گرفت.

 تاسیس رادیو برلن و رادیو بی بی سی صرفا به مقصود نیل به اهداف دولتهای متبوع بود .

 نقش سفارت انگلیس در رصد وقایع ایران و انتقال آن به رادیو بی بی سی بسیار حائز اهمیت است.

 تقویت بی بی سی و غلبه بر رقیب رسانه ای باید بصورت دقیقی مورد برریی قرار گیرد.

 یکی از ابزارهای مهم توفیق رادیو لندن ( بی بی سی ) ایجاد اعتماد( هرچند کاذب ) مخاطبین و حتی رجال سیاسی تا عالی ترین سطح بود.

 رادیو بی بی سی فرصت مناسبی را برای پسر رضاخان ایجاد کرد .

 دعوت به صبر و بردباری و تامل برای ایجاد دمکراسی! در دستور کار رسانه قرر داشت.

 

سفیر و نامه‏هایش

از شهریورماه، نبرد بى‏بى‏سى علیه رضاشاه با ''اتكاى كامل بر گزارشهاى‏`` سفارت انگلستان در تهران و با پخش گزارشهاى خبرى درباره خواست مردم ایران براى آزادى، دمكراسى و اجراى كامل قانون اساسى ایران آغاز شد. چند روز بعد بى‏بى‏سى از انتقال جواهرات سلطنتى از تهران گزارش داد و افزود كه ''گمان مى‏رود هدف از این كار، حفاظت از جواهرات است، نه خارج كردن این دارایى گرانبهاى متعلق به دولت از قلمرو ایران‏``. حملات مستقیم به رضاشاه در پى آمد، از جمله با اتهاماتى شامل بیگارى‏كشیدن از مردم در كارخانه نساجى‏اش و اینكه با رساندن آب پایتخت به ''املاك خود كه در آنجا براى بازار تهران سبزى تولید مى‏كند`` باعث بروز كم‏آبى در تهران شده است.

با كناره‏گیرى رضاشاه از سلطنت به نفع پسرش در 25 شهریور، بى‏بى‏سى كوشید انتظارات ایرانیان براى اصلاحات سیاسى را كاهش دهد و به آنان هشدار داد كه گذر از ''استبداد`` به ''دولتى واقعاً مبتنى بر قانون اساسى ... باید تدریجى باشد و به شكیبایى فراوان ... نیاز دارد.`` بى‏بى‏سى در تفسیرى اعلام كرد: ''اعاده حكومت قانون باید مبتنى بر همكارى، انتقاد سازنده و نه مخرب و، از همه مهمتر، عارى از منفعت‏طلبى باشد`` وگرنه ''استبدادى كه چنین دشوار از میان برداشته شده است به آسانى و در شكلى تازه باز مى‏گردد.``

بخش فارسى بى‏بى‏سى در ماههاى آغازین فعالیتش نمى‏توانست با رادیو برلن برابرى كند. ( خواندن مطلب لینک شده را که در مورد تبلیغات رادیو برلین است به شما توصیه می کنم )رادیو برلن به انگلستان مى‏تاخت و از رضاشاه هم انتقاد مى‏كرد. این حمله‏هاى رادیو آلمان كه گوینده پرطرفدار آن بهرام شاهرخ نام داشت گمان مى‏رود سبب قتل پدر او، ارباب كیخسرو شاهرخ، بازرگان زرتشتى از سوى عمّال حكومت شده باشد. اما با سرنگونى رضاشاه، بى‏بى‏سى كه در ایران به ''رادیو لندن‏`` شهرت داشت به چنان جایگاهى رسید كه حتى محمدعلى فروغى، نخست وزیر ایران نیز، البته بدون ذكر نامش، از آن براى پخش گفتارى استفاده كرد كه نویسنده آن ''دانشجوى برجسته ایرانى امور خارجى و یكى از دوستان انگلستان‏`` معرفى شد.

پنج سال بعد، جنگ تمام شده بود اما تلاطم فزاینده سیاسى منجر به اعتصابها و بلواهاى كمبود مواد غذایى شد؛ سازمان‏هاى سیاسى بسیارى پدید آمدند كه حزب توده بزرگترین و سازمان‏یافته ترین‏شان بود و گرایشهاى مركزگریزى در استانها به ویژه در آذربایجان و كردستان بروز كرد. درخواست امتیاز نفت شمال ایران از سوى شوروى باعث مخالفت ملى‏گرایان ایرانى شده بود كه با قرارداد سال 1312 ایران و انگلستان هم شدیداً مخالف بودند. در مناطق نفت‏خیز، كارگران ایرانى صنعت نفت به حقوق و شرایط كار شركت نفت ایران و انگلیس معترض بودند. در مرداد 1325 اعتصاب عمومى كارگران صنعت نفت به خشونت كشید و نیروهاى انگلستان به نزدیكى آبادان گسیل شدند.

 درقسمت بعدی نقش مهم رادیو بی بی سی در کارزار جنگ روانی بیشتر روشن می شود.

شاهد

 

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 4 فروردین 1386 و ساعت 10:03 ق.ظ | نظرات