تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

اولین گوینده رادیو

روز سرنوشت فرا رسید بیست و دو روز سپری گشته و آخرین نفس های رژیم به انتها نزدیك شده ...

پایگاههای زیادی آزاد شدند اما مهمترین آن هنوز نه!!!

آنانی كه از كوران انقلاب دور بودند گوش به رادیو سپرده بودند تا بدانند چه كرده است نبرد تن با تانك ؟!!!! ...

...و به ناگاه شنیده شد كلامی نا آشنا اما نوید بخش:

"بسم الله الر حمن الرحیم، این صدای انقلاب اسلامی ایران است"

صدای آمرانه و پر طنینی كه نوید اولین جوانه پیروزی را داد

متعلق به كسی نبود جز شهید بزرگوار

حضرت آیت الله شهید محلاتی

آری بالاخره فتح شد پایگاه مهم فرهنگی رژیم و شهید بزرگوار محلاتی به عنوان نخستین گوینده رادیو در عصر انقلاب اسلامی خبر به ثمر رسیدن انقلاب را اعلام كرد.

و در عصر روز بیست و دوم بهمن رادیو به دست فرزندان انقلاب افتاد. شنیدن خاطره آزاد سازی رادیو را به همه شما توصیه می كنم زیرا بخشی از تاریخ جذاب و شنیدنی سرزمینمان است.

 

عصر 22 بهمن بود. صدا و سیما باید تسخیر می‌شد. تا این مركز به دستمان نمی‌افتاد پیروزی رسمیت نمی‌یافت. اطراف جام جم بسیار شلوغ بود. اطراف ارگ هم زد و خورد زیاد بود و امكان نزدیك شدن به رادیو نبود. با چهار نفر دیگر به سمت رادیو بیسیم در نزدیكی پل سید خندان به راه افتادیم. مهندسی از كارمندان رادیو با ما در تماس بود. همه كارمندان كارها را رها كرده و رفته بودند اما او به ما ا طلاع داد كه: «اگر بیایید هر طور شده دستگاه‌ها را برایتان به راه می‌اندازم.» اطراف پل سید خندان تیراندازی زیاد بود. یك ساعتی در كوچه پس كوچه‌ها به دنبال راهی برای نفوذ به رادیو گشتیم اما هیچ راهی تبود. بعد از یك سا عت با مهندس تماس گرفتیم او گفت: «شما به زیر پل بیایید من درها را برایتان باز می‌كنم تا بتوانید به سرعت داخل شوید.» همین كار را كردیم و بدون اینكه حتی یك تیر به ماشین اصابت كند وارد رادیو شدیم. من یك نوار قرآن، یك سرود خمینی ای امام و یك نوار پیام امام كه دستورالعمل مردم در آن روز بود را با خودم برده بودم. یك ساعت طول كشید تا دستگاه‌ها به كار افتادند و ساعت شش و پانزده دقیقه بود و من در حالی كه از شور و هیجان در پوست خود نمی‌گنجیدم گفتم: «بسم الله الر حمن الرحیم، این صدای انقلاب اسلامی ایران است.» غوغایی در بین مردم به پا شده بود و قلبم از اشبیاق سر بر سینه می‌كوفت. حدود یك ساعت با همان نوارهایی كه داشتیم برنامه اجرا كردیم و بعد به ما خبر رسید كه جام جام تسخیر شد و ما هم به آنجا رفتیم.

آنچه خواندید  صحبتهای دكتر محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام بود كه در آن روز به یاد ماندنی در كنار شهید بزرگوار حضرت آیت الله محلاتی صدای انقلاب را به گوش مردم رساندند.

منبع

شاهد

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 7 بهمن 1385 و ساعت 01:01 ب.ظ | نظرات