تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

نوشتن برای تجسم

رادیو بعنوان رسانه صوتی ، نگارش منحصر بفردی دارد زیرا کسانی که برای رادیو خبر می نویسند باید حوادث را به گونه ای توصیف كنید كه در ذهن مخاطب مجسم شود و این برای مخاطب سرا پا گوش رادیو ، ضروری است.

شناخت صوت و عناصر مرتبط با آن در رادیو ضروری است :

     * صدای گوینده : مهمترین عنصر در رادیو ، صدای گوینده است چرا كه عموما ابزاری برای رساندن اطلاعات مورد نظر شنونده به اوست.

* صدای محیط : وقتی از این عنصر در رادیو استفاده می شود ، می بایست به راحتی برای شنونده قابل فهم و تشخیص باشد. مثلا ، غرش یك موتور جت به شنونده كمك می كند تا آن حس را به عینه دریابد.

*  موزیك : این عنصر قدرت الهام گری بزرگی دارد. موزیك قلب و ذهن شنونده را لمس و حس و حال مورد دلخواه را ایجاد می كند. این عنصر سه كاركرد دارد :

- جذب علاقه آنی شنوندگان

- حفظ كردن این علاقه از طریق ارائه ویژه آن

- جلب رضایت و ارضا حس كنجكاوی مخاطب

فن نگارش برای رادیو و پخش از آن به منظور کشاندن شنونده به پای رادیو و به گوش نگهداشتن او طراحی می شود. به همین منظور باید به این نكات توجه داشت :

    * رادیو كاملا به عضو شنوایی (گوش) وابسته است و گوش كاملا باید تحت تاثیر صداهایی كه از رادیو شنیده می شود قرار بگیرد.

    * آنچه از رادیو پخش می شود زود گذر است و باید توجه شنونده را در همان لحظات اول جلب كند.

·  شخصی كه متن یك برنامه رادیویی را می نویسد با توانایی كامل ، یك صحنه و یا یك منظره را باید طوری توصیف كند كه شنونده آن را همانگونه كه هست مجسم كند. 

منبع : وبلا گ ارتباطات دات كام

|+| نوشته شده توسط شاهد در جمعه 22 دی 1385 و ساعت 11:01 ق.ظ | نظرات