تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

رابطه‌ی رانندگان تاكسی با رادیو

سرگرم ‌شدن، تحمل خستگی و بی‌حوصلگی‌های ناشی از رانندگی در تهران واطلاع از وضعیت ترافیكی و مسیریابی بهتر برای حمل و نقل مسافران ، از عمده دلایل رانندگان تاكسی برای گوش كردن به رادیو است . به گزارش سرویس رادیو ایسنا، به اعتقاد برخی از رانندگان گوش دادن به آهنگ‌ها و اخبار رادیو بهترین وسیله برای تحمل قیافه شهری است كه در سال‌های اخیر رنگ‌های شاد و جذابیت‌هایش را از دست داده است؛ و تحمل خستگی‌های كار و فراموشی اضطراب‌هایی كه در دیوار خاكستری تهران هر روز برای آن‌ها تكرار می‌شود.

راننده 52 ساله خط میدان انقلاب ـ تجریش در حالی كه به كمك همكارش دست‌های خود را می‌شوید به خبرنگار سرویس رادیو ایسنا می‌گوید: رادیو برای من سرگرمی خوبی است. 30 سال است كه موقع رانندگی به رادیو گوش می‌كنم. خیلی وقت‌ها از اطلاعات رادیو پیام برای پیدا‌كردن مسیر‌های بهتر استفاده می‌كنم.

همكارش كه خود را 40 ساله و دارای مدرك سوم راهنمایی معرفی می‌كند اطلاعات ترافیكی رادیو پیام را خوب می‌داند، ولی از برخی بی‌دقتی‌های آن گله می‌كند و می‌گوید: دقت در پیام‌رسانی ترافیكی بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد. چند روز پیش كه مشعل المپیك حوالی «پارك‌وی» حمل می‌شود. اطلاع‌رسانی نابهنگام و غیر دقیق رادیو كلی مرا به دردسر انداخت.

راننده 48 ساله در خط میدان انقلاب ـ آذری كه روی قدیم بودن دیپلمش تاكید می‌كند از لحظاتی می‌گوید كه پشت چراغ قرمزهای طولانی یا انتظار برای مسافر، حوصله‌اش سر می‌رود و فقط ترانه‌های شاد و متنوع رادیو كمی حوصله اش را سر جایش بر می‌گرداند.

راننده دیگری در همان خط كه 42 ساله است و سیكل دارد می‌گوید: برنامه‌های طنز و سرگرم‌كننده و ترانه‌های شاد رادیو را دوست دارم. از حرف‌های تكراری و آگهی‌های بازرگانی طولانی خسته‌شده‌ام.

وی ادامه می‌دهد: گاهی آن قدر روحیه‌ام بد است كه فقط یك آهنگ شاد یا برنامه خنده‌دار و طنز به دادم می‌رسد.

راننده 50 ساله خط میدان انقلاب ـ آزادی كه نیم نگاهی هم به افسر پلیس در چهار راه دارد می‌گوید: رادیو پیام را به خاطر برنامه‌های متنوع و آهنگ‌های پی در پی اش گوش می‌كنم، ولی جای طرح مشكلات صنف ما رانندگان تاكسی در رادیو خالی است. ما هم جزئی از جامعه هستیم.

با رفتن پلیس راهنمایی به سمت ماشینش، حرفش را نیمه رها می‌كند و می‌رود.

راننده 43 ساله و دیپلم خط میدان انقلاب ـ تجریش، رادیو را مونس خستگی‌ها و بی‌حوصلگی‌اش می‌داند و از این كه می‌تواند همزمان با كارش از آن استفاده می‌كند بسیار خوشحال است و از رادیو تقاضای برنامه‌های سرگرم كننده بیشتری دارد.

راننده دیگری از خط میدان انقلاب ـ تجریش كه 51 ساله و دیپلمه است، كار خسته‌كننده و سخت‌خود را مهم‌ترین دلیل گوش كردن به رادیو می‌داند و ادامه می‌دهد: برای فرار از سختی‌های كار رانندگی اكثر اوقات رادیو پیام را روشن می‌كنم و هم من و هم مسافرانم برای لحظاتی سرگرم می‌شویم.

همكار دیگر این راننده، در ادامه اخبار كوتاه رادیو را از برنامه‌های مورد علاقه‌اش بر می‌شمرد و می‌گوید: اطلاع از اخبار و مسائل روز به صورت سریع و كوتاه از فایده‌های رادیو برای ماست. راننده‌های تاكسی مانند بقیه وقت روزنامه‌ خواندن ندارند.

راننده تاكسی 53 ساله خط میدان انقلاب ـ سه راه آذری هر روز منتظر شنیدن برنامه‌های متنوع‌تر و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر است او می‌افزاید: من و همكارانم در این هیاهوی شهر منتظر برنامه‌های علمی و آگهی‌های بازرگانی خسته‌كننده نیستیم.

در پایان گزارش ایسنا، راننده 58 ساله كه سیكل دارد از دیگر همكارانش كه تا حالا درباره دلیل استفاده‌شان از رادیو گفتند شاداب‌تر به نظر می‌رسد و در پاسخ به شبكه مورد علاقه‌اش، رادیو جوان را نام می‌برد و رادیو تهران را هم برای كسب اطلاعات مورد نیاز برای زندگی در تهران گوش می‌كند.

منبع

|+| نوشته شده توسط شاهد در سه شنبه 5 دی 1385 و ساعت 02:12 ق.ظ | نظرات