تبلیغات
شنیدنی
صدا و تصویر مظفرالدین شاه _ نخست وزیر شاه قاجار - وزیر امور خارجه شاه قاجار _آخرین خبرها از دنیای رادیو - آشنایی با رادیوهای جهان در وبلاگ  شنیدنی  ...... وبلاگ شنیدنی را هرروز ببینید و بشنوید
خانه | آرشیو | پست الکترونیک

بنظر می رسد که۲......

مجموعه گفتارهای "بنظر می رسد ................" قصد دارد  دست اند كاران این رسانه معظم را به نكاتی معطوف سازد و در كنار آن سطح انتظار مخاطب را نیز برای شنونده مشخص كند .بنابر این امید آن است كه مقبول صاحبان نظر و اهل خرد قرار گیرد و مورد نظر شنوندگان محترم رادیو نیز قرار گیرد ......

دراین قسمت قصد بر آن است كه در مورد قالب شكنی سخنی به میان آید ...

 

بنظر می رسد كه......... پس ازگذر شصت و اندی سال نوع ارایه برنامه های رادیویی دچار تحول شده ..در دهه بیست تا اواخر پنجاه رادیو در این كشور نقشی فراتر از موسیقی و خبر نداشت .

اما بعداز پیروزی انقلاب اسلامی نقش دیگری را نیز بخود گرفت.

 گفتار و گفتگو بطور جدی مطرح شد و اندیشه جای خود را در رسانه به شكلی نوین باز نمود....

آنقدر محتوا به عنوان محور طرح شد تا اینكه برای هدایت فكری برنامه ، نقش جدیدی تحت عنوان سردبیر ، در آفرینش آثار رادیویی ، خود نمایی كرد .

سردبیر می بایست نگاشته ها را گزینش كند و همانند سردبیر یك روزنامه وظایف خود را انجام دهد و در این میان تهیه كننده نیز می بایست منطبق با فكر و اندیشه خلق شده ، هنر انتخاب موسیقی و افكت را ممزوج با ارایه گویندگان و بازیگران نماید.

 این روش در قالب برنامه های زنده و تولیدی ادامه داشت تا زمانی كه تكثر شبكه ها جدی تر شد در این زمان قالبها بنظر تكراری و بخشها مطول بنظر می رسید رادیو به جز برنامه مفرح صبح جمعه با شما جنگهای موفق با شاخصه های مطرح در این برنامه ، نداشت .

هرچند رسانه رقیب وجود نداشت،  اما با این وجود ارضاء كننده برنامه سازان و مخاطب نیز ، این سیاق نبود ..

 برنامه ها به سمت مخاطب لحظه ای معطوف شدو برنامه ها به بخش های كوتاهتر تبدیل شدند... مجریان با بهره گیری از توان بازیگری ..یا بازیگران در نقش مجریان توانستند جذابیت مقبولی را برای مخاطب بوجود آورند ..سردبیران به تهیه كنندگان كارآمد و بلعكس تهیه كنندگان به سردبیران قابل در آمدند ثمره یگانگی در تصمیم گیری برنامه موفق سلام صبح بخیر بود ..

با تنوع شبكه ها و در جهت جلب مخاطب هدف ..قالبهای برنامه سازی به ظاهر شكسته تر شد ..این تحول دو سو داشت ..هم تجربه های بدست آمدو هم پیامدهای نامناسبی را ببارآورد.....

 

در حال حاضر تب قالب شكنی چون بختك ، بسیاری از شبكه ها را  دچار مشكل كرده..بهتر است بگوییم مخاطب را سر در گم كرده است ..

مخاطب عام و خاص هر روز ، شنونده برخی از برنامه هاست كه زبان معیار را به سخره گرفته با آمدن تكنو لو‍ژی دیجیتال برنامه های پر طپش عمدتا به آراستگی ظاهری و تدوینهای مقطع دیجیتالی بسنده كرده اند..

محتوا حداقل در پله دوم جا گرفته ....مخاطب سر در گم از اینهمه هیاهو نمی داند چه

می خواهد؟ ....و برنامه حامل چه پیامی ایست!!!

كارناوالی از كلمات معلوم و مجهول با موسیقی های متنوع كوتاه، بدون توجه به لحظه مناسب استفاده ....دادو بیداد مجریان و انصافا هیاهویی برای هیچ ..

درست است كه باید مخاطب جذب شود اما به چه شكل و صورت نیز مهم است ...

اگر ذائقه سخت پسند مخاطب را تنزل دهیم كار مهمی انجام نداده ایم ...

رادیو دانشگاهی مجازی و رویایی برای مخاطبان است ..مخاطب می تواند چشم راببند و بر بال امواج اندیشه خالقان اثر ، پرواز كند ..اینك چنان شتابان مخاطب را به رویاهای نامفهوم سوق می دهیم كه هنگام باز كردن چشم بیشتر احساس می كند كه كابوس دیده است !!!!!!

البته این نوع قالب شكنی ها  را به برنامه های دیگر رادیو تعمیم نمی توان داد اما متاسفانه نوع و دید برخی از برنامه سازان چنین شده ..این ضرباهنگ شدید چنان معمول و روزمره گشته كه روزهای شاد كه می طلبد تا ضرباهنگ برنامه ها تند شود ...تفاوتی در این برنامه ها جز عرض تبریك ، نمی بینیم !!!!!.

بنظر می رسد در كنار قالبهای رایج روش ها و سیاق های دیگر نیز باید ابداع شود اما نباید قالبهای معمول را ابتر  و ناقص به گوش مخاطب رساند كه این مهم نه برای مخاطب مناسب و جذاب است نه برای رسانه ملی ....نظری به رسانه های رقیب اگر بیافكنیم می بینیم در این رسانه ها هم چنین بدعتی پایه ریزی نشده .در این رسانه ها  محتوا با شكلی هنر مندانه و البته رندانه و هوشمندانه در اختیار مخاطب قرار می گیرد و هر طیفی را جذب می كند، زیرا اكثربرنامه ها دارای سناریو مشخص و دارای پژوهش و تدبر لازم است .

البته نباید از حق گذشت كه دوره گذار استفاده از تكنولوژی ، شیفتگی را در پی دارد و تا این شیفتگی به مرز تعادل برسد این آفت برمدار است ...

البته امروز نیز ، در میان شبكه های رادیویی شاهد برنامه های فاخر و اثر گذارهمراه با تدبیر رسانه ای و بهره گیری از امكانات روز هستیم كه امیدوارم تب ارایه برنامه های اینچنینی (محتوا گرا و جذاب )همیشه ، همه گیر باشد .

تبی كه زود به عرق ننشیند.

شاهد

|+| نوشته شده توسط شاهد در شنبه 2 دی 1385 و ساعت 10:12 ق.ظ | نظرات